Czym jest ciepło sieciowe?

Codziennie miliony odbiorców

Jak to się dzieje, że z kranu w łazience płynie ciepła woda? Dlaczego po przekręceniu termostatu w kaloryferze mieszkanie zaczyna się ogrzewać? Zwykle korzystając z tych wygód nie zastanawiamy się, kto i w jaki sposób dostarcza je do naszych domów. Ciepło sieciowe już dawno stało się standardem w nowoczesnym budownictwie chyba i można powiedzieć że jest jednym z niewielu produktów, z których codziennie korzystają miliony odbiorców w całej Polsce. Spotykamy je w naszych domach, zakładach pracy, urzędach, centrach handlowych, budynkach użyteczności publicznej, obiektach sportowych i w wielu innych miejscach. Co ciekawe, ciepło sieciowe służy nie tylko do ogrzewania kaloryferów. W naszym mieście jest coraz bardziej popularnym sposobem podgrzewania wody użytkowej w łazience i kuchni. Jest używane również w urządzeniach klimatyzacyjnych a nawet na murawach boisk sportowych.

Skąd się bierze ciepło sieciowe?

Praca typowej elektrociepłowni rozpoczyna się od spalania paliwa w kotle. Wytwarza się wtedy energia chemiczna, którą odbiera przepływająca przez kocioł w obiegu zamkniętym woda. Na skutek działania bardzo wysokiej temperatury woda zamienia się w sprężoną parę wodną. Przepływa ona przez turbinę parową wprawiając w ruch jej wirnik. Praca mechaniczna przekazywana jest do generatora, w którym powstaje energia elektryczna. Para opuszczająca turbinę jest częściowo kierowana do wymienników ciepła, w których podgrzewa wodę z miejskiej sieci ciepłowniczej. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie zgromadzonej energii co sprawia, że elektrociepłownie wytwarzając łącznie prąd i ciepło osiągają sprawność do 85% podczas gdy w najnowocześniejszych elektrowniach (czyli zakładach produkujących tylko energię elektryczną) węglowych sięga ona ok. 45%. To znaczy, że aż 85% energii chemicznej zawartej w paliwie przetwarzane jest na ostateczny produkt. Można więc powiedzieć, że w kogeneracji paliwo jest wykorzystywane prawie dwa razy efektywniej niż przy produkcji samego prądu.

Jak ciepło sieciowe trafia do naszych domów?

Wytworzone w kogeneracji ciepło trafia do sieci ciepłowniczej i wędruje do węzłów cieplnych zlokalizowanych w naszych domach. Głównym elementem węzłów są wymienniki ciepła. Wymienniki obsługują wewnętrzne instalacje służące do ogrzewania mieszkań i podgrzewania ciepłej wody. Pierwszy wymiennik oddaje ciepło do instalacji grzewczych i kaloryferów. W drugim wymienniku zimna woda z wodociągów podgrzewana jest ciepłem do temperatury co najmniej 55 stopni i służy dalej w gospodarstwie domowym jako tzw. ciepła woda użytkowa.

Dlaczego ciepło sieciowe jest eko?

Proces produkcji ciepła w elektrociepłowniach musi spełniać rygorystyczne normy emisyjne. Co ważne nie mają one charakteru rekomendacji czy też celów długoterminowych, lecz są wytycznymi, które muszą być bezwzględnie przestrzegane i kontrolowane przez całoroczny monitoring. Jakiekolwiek odstępstwo oznacza dla producentów energii milionowe kary, dlatego narzędzia kontroli są bardzo skuteczne. Dzięki tym rozwiązaniom elektrownie są nieustannie modernizowane. Nowoczesne instalacje odsiarczania i odazotowania spalin oraz systemy precyzyjnych filtrów skutecznie ograniczają ilość pyłów i szkodliwych związków wydostających się do atmosfery.

Zalety ciepła sieciowego

Wybór źródła ciepła to decyzja, która będzie decydować m.in. o wysokości rachunków jakie będziemy płacić za energię przez najbliższe lata. Ciepło sieciowe to najprostszy, najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, oferujący użytkownikom liczne przewagi nad alternatywnymi źródłami ogrzewania. Sam fakt, że zamiast wnosić po schodach węgiel, czy zamawiać pogotowie gazowe do leciwego piecyka gazowego, po prostu odkręcamy grzejnik czy kurek z wodą. Podgrzewanie wody wodociągowej odbywa się poza mieszkaniami użytkowników, w wymienniku ciepła. Dzięki temu z łazienek i kuchni można usunąć indywidualne podgrzewacze wody, co niweluje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, wybuchu gazu czy porażenia prądem. W przypadku nowych inwestycji stanowi atut podnoszący wartość nieruchomości i jedno z kryteriów wyboru mieszkania. Pozwala zapewnić komfort życia i pracy niezależnie od warunków atmosferycznych, pory dnia i roku. Dzięki ciepłu sieciowemu możesz mieć pewność, że wracając do domu z pracy, czy wstając rano zastaniesz w mieszkaniu stałą ustaloną przez ciebie temperaturę, bez konieczności używania kosztownych, czasami niebezpiecznych metod i urządzeń.

Ciepło sieciowe standardem dla miejskiej zabudowy

Udział polskiego ciepłownictwa systemowego w pokryciu krajowego zapotrzebowania na ciepło wynosi ponad 50%. Stawia to nas na poziomie zbliżonym do Szwecji, Finlandii i Danii. Jak wynika z raportu „Energetyka cieplna w liczbach" przedstawianego cyklicznie przez Urząd Regulacji Energetyki, łączna długość sieci ciepłowniczych w Polsce sięga przekroczyła już 20 tys. kilometrów. Dla porównania - to połowa długości ziemskiego równika.

Najnowsze źródła kogeneracyjne wykorzystują paliwo ze sprawnością 90%, czyli przy parametrach niedostępnych innym technologiom wytwarzania energii elektrycznej . To oznacza najmniejsze koszty środowiskowe i zanieczyszczenie atmosfery. Dlatego też kogeneracja przez wielu branżowych ekspertów jest nazywana technologią przyszłości.

Ciepło przez cały rok

Zdarza Ci się marznąć pod koniec wiosny lub z początkiem lata, gdy temperatura na zewnątrz niespodziewanie spada? Źle się czujesz, gdy w Twoim mieszkaniu panuje wilgoć? Cenisz komfort? „Ciepło przez cały rok" to usługa oparta jest o automatykę pogodową - system urządzeń zainstalowanych w węzłach cieplnych, które sterują dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu, węzeł włącza się i uruchamia dopływ ciepła do budynku. Analogicznie, kiedy temperatura wzrasta, dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. Temperaturę graniczną, która warunkuje uruchomienie dostaw ciepła, zawsze określasz Ty w zależności od swoich preferencji i potrzeb.

Zapewnienie komfortu cieplnego w mieszkaniu przez cały rok znacząco wpływa na stan techniczny budynku, a przede wszystkim zdrowie jego mieszkańców. Utrzymanie odpowiedniej temperatury chroni przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynku grzybami na ścianach wewnętrznych oraz elewacjach. Dogrzane mieszkanie pozwala uniknąć przeziębień, na które jesteśmy szczególnie narażeni w tak zwanych okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią. Całoroczne ogrzewanie to również większe bezpieczeństwo i mniejsze koszty. Dzięki automatycznej dostawa ciepła, nie ma konieczności inwestowania w dodatkowe rozwiązania grzewcze, takie jak grzejniki elektryczne.