Czym jest ciepła woda użytkowa?

Ciepła woda użytkowa to produkt, który powstaje w wyniku podgrzania zimnej wody wodociągowej ciepłem sieciowym. Wyprodukowane w elektrociepłowni ciepło trafia do sieci ciepłowniczej, a następnie do węzłów cieplnych w budynkach, gdzie jest wykorzystanie do centralnego ogrzewania mieszkań oraz podgrzania wody z wodociągów.

Proces podgrzewania odbywa się w wydzielonym pomieszczeniu, gdzie w specjalnym wymienniku ciepła woda z wodociągu jest ogrzewana do temperatury 55 stopni C. Dalej płynie wewnętrzną instalacją do łazienek i kuchni w naszych mieszkaniach.

Jakie są jej zalety?

Woda podgrzewana ciepłem sieciowym to przede wszystkim bezpieczna i wygodna alternatywa dla gazowych podgrzewaczy wody. Do jej głównych zalet należą:

BEZPIECZEŃSTWO

Podgrzewanie wody wodociągowej odbywa się poza mieszkaniami użytkowników, w wymienniku ciepła. Dzięki temu z łazienek i kuchni można usunąć indywidualne podgrzewacze wody, co eliminuje ryzyko zatrucia, wybuchu gazu czy porażenia prądem.

KOMFORT

Korzystanie z ciepłej wody użytkowej zapewnia mieszkańcom komfort użytkowania przez 365 dni w roku. To nie tylko odpowiednia, stała temperatura wody oraz ciągłość dostaw, ale również możliwość jednoczesnego korzystania z ciepłej wody przez wielu użytkowników. Użytkownicy ciepłej wody użytkowej - z uwagi na fakt, że urządzenia służące do jej podgrzania znajdują się w pomieszczeniach technicznych, a nie mieszkaniach - zyskują dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, a konieczność dbania o urządzenia i regularne przeglądy instalacji spada na dystrybutora.

EKONOMIA

Koszty podgrzania wody ciepłem sieciowym są porównywalne do kosztów gazu zużytego do podgrzania analogicznej ilości wody, a uwzględniając koszty obowiązkowych przeglądów, usług serwisowych i amortyzacji piecyka gazowego, okazują się bezkonkurencyjne.

EKOLOGIA

Ciepło sieciowe, które podgrzewa wodę użytkową, jest ekologiczne. Wytwarza się je i dostarcza, stosując najnowocześniejszą technologię. Dzięki temu uzyskuje się niski wskaźnik strat energii w trakcie dostarczania ciepła i redukcję emisji do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Dzięki wykorzystaniu ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej do atmosfery emitowane jest co najmniej 20% dwutlenku węgla mniej w porównaniu do starego systemu podgrzewania wody.

Zrezygnuj z piecyka gazowego!

Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się gazowy podgrzewacz wody, musisz bezwzględnie przestrzegać zasad montażu i eksploatacji tego urządzenia, zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego i instrukcjami użytkowania. Aby prawidłowo, tzn. bezpiecznie i ekonomicznie spalić 1 m3 gazu, potrzeba 9 m powietrza. W efekcie tego procesu powstaje 12 m3 spalin. Jeśli do pomieszczenia będzie napływać zbyt mała ilość powietrza, nastąpi niepełne spalanie gazu. W spalinach pojawi się trujący tlenek węgla (czad), który przy niesprawnej wentylacji wywiewnej gromadzić się będzie w pomieszczeniu, a następnie będzie migrować po mieszkaniu i budynku, narażając jego mieszkańców na groźne dla zdrowia i życia zatrucie.

Jak rozpocząć korzystanie z CWU?

Więcej informacji na temat Ciepłej wody użytkowej oraz możliwościach korzystania z ciepła sieciowego do podgrzewania wody uzyskają Państwo kontaktując się z naszymi ekspertami
w CEZ ChorzówCEZ Skawina.

Jak wygląda montaż instalacji ciepłej wody użytkowej?

Montaż instalacji ciepłej wody użytkowej, wbrew pojawiającym się opiniom, nie jest uciążliwy dla mieszkańców. Trwa on nie dłużej niż kilka godzin, a jego przebieg można zobaczyć na stronie cieplawodabezpiecyka.pl