6 lutego odbyła się jedna z najważniejszych cyklicznych debat o stanie, przemianach i perspektywach rozwoju polskiej gospodarki. Na XVII edycji Forum Zmieniamy Polski Przemysł spotkali się reprezentanci zarządów czołowych polskich przedsiębiorstw, przedstawiciele rządu i parlamentu, a także eksperci gospodarczy. Grupa CEZ w Polsce była partnerem tego wydarzenia.
Podczas panelu „2030: horyzonty polskiej i światowej energetyki. Prognozy i dylematy" starano się m.in. określić główne trendy rozwoju gospodarki i zastanawiano się jaka będzie energetyka przyszłości. Według ekspertów prawdopodobnie wzrośnie znaczenie energetyki obywatelskiej i pozycja klienta.
Przyszłość sektora energetycznego w dużym stopniu zależy od regulacji prawnych, a w tej kwestii wciąż jest bardzo wiele niewiadomych. Dużo wątków dot. przyszłości polskiej energetyki pojawiło się w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", która choć nie jest jeszcze oficjalna przyjęta, to znane są jej propozycje - mówił Jerzy Baehr, partner zarządzający w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.
Strategia Grupy CEZ stale ewoluuje, działamy pod dużą presją otoczenia regulacyjnego i presją polityczną - przyznał Tomasz Surma Zastępca Dyrektora ds. Regulacji, Rynku i Ochrony Środowiska w CEZ Polska. Dodał także, że CEZ zamierza rozwijać źródła niskoemisyjne, jak energetyka jądrowa. W Polsce stawia również na rozwój w obszarze efektywności energetycznej, stąd duży potencjał ma spółka CEZ ESCO Polska.
Eksperci zauważyli, że zmienia się podejście klienta do rynku energii. Oprócz niskiej ceny ważne jest dla niego także, aby była produkowana i dystrybuowana w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego.
Paneliści podkreślali, że rozpoczyna się rewolucja energetyczna i grupy energetyczne muszą wejść w nowe obszary działalności. Jednym z ciekawych trendów jest rozwój w obszarze efektywności energetycznej np. poprzez budowę wysokosprawnych bloków kogeneracyjnych. Innym ważnym trendem, korzystnym zarówno ekonomicznie jak i ekologicznie, jest budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym. W energetyce oznacza to np. wykorzystanie odpadów jako paliwa do produkcji ciepła i energii elektrycznej.
Fot. PTWP