3. 2. 2017

SM Skawina działa w ramach programu Ciepło dla Krakowa

Ciepło dla Krakowa prężnie działa także na terenie Skawiny. W ramach programu Spółdzielnia Mieszkaniowa w Skawinie zapowiedziała w 2017 roku instalację systemu centralnie podgrzewanej wody użytkowej w 9 budynkach. W dalszych planach jest także likwidacja piecyków gazowych w ponad tysiącu mieszkań i podgrzewanie wody użytkowej w budynkach spółdzielni przez ciepło sieciowe.

Po etapie programów pilotażowych, zebraniu pozytywnych doświadczeń oraz weryfikacji kosztów eksploatacji i spotkań z członkami spółdzielni, podjęliśmy decyzję o planie sukcesywnej likwidacji gazu w łazienkach i przejściu docelowo na system centralnego podgrzewania wody przez ciepło sieciowe produkowane w nieodległej elektrowni. Jesteśmy już po pierwszych realizacjach przy ul. Słonecznej. Ze sporą satysfakcją mogę powiedzieć, że pomimo naturalnych i zrozumiałych obaw naszych mieszkańców do zmian związanych z nieuchronną ingerencją ekipy montażowej w ich łazienki, argumenty dotyczące bezpieczeństwa przekonały 100% zainteresowanych w trzech pierwszych realizowanych blokach - podsumowuje prezes spółdzielni Bogdan Wicher.

Skawińska Spółdzielnia Mieszkaniowa to jedna z dwóch największych w mieście, obok Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, wspólnot mieszkaniowych, które także zdecydowały się na wprowadzane etapowo inwestycje umożliwiające bezpieczne podgrzewanie wody użytkowej poza mieszkaniami.

Ciepło dla Krakowa to działający od kilku lat na terenie aglomeracji krakowskiej projekt promocji ciepła sieciowego, jako najefektywniejszego systemu ogrzewania mieszkania i podgrzewania wody użytkowej w gęstej zabudowie miejskiej. W ramach usługi ciepła woda użytkowa zostało wymienionych ponad 20 tys. piecyków gazowych, a kolejnych kilkanaście tysięcy będzie sukcesywnie likwidowanych w najbliższych latach. Już 12 krakowskich spółdzielni mieszkaniowych podpisało umowy kompleksowe na likwidację piecyków. Tylko w rekordowym dla programu 2016 roku, w ramach programu ciepłej wody użytkowej zostało podłączonych 60 wielorodzinnych obiektów, co oznacza likwidację piecyków gazowych w niemal 4000 mieszkaniach.