Budowa instalacji DeNOx

Instalacja odazotowania spalin pozwoliła na dostosowanie elektrowni CEZ Skawina do najbardziej restrykcyjnych wymagań emisyjnych wynikających zarówno z Dyrektywy IED jak i konkluzji REF/BAT, stawianych przez Unię Europejską dużym źródłom spalania paliw. Zadaniem instalacji jest redukcja emitowanych do atmosfery tlenków azotu.

To jedna z największych inwestycji CEZ Skawina w ostatnich latach - projekt skomplikowany i pełen wyzwań, ale dzięki zaangażowaniu całego zespołu zakończony z sukcesem.

Budowa instalacji DeNOx była odpowiedzią na przyjęte w kwietniu 2017 roku tzw. konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (LCP), które zaostrzają normy emisji dla tlenków siarki, azotu oraz pyłu i pozostałych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery w spalinach. Nowe wymagania UE w zakresie ochrony środowiska wymagają dostosowania zakładów przemysłowych do nowych poziomów emisji, a CEZ Skawina zobowiązana jest do ich przestrzegania.

Instalacja DeNOx wybudowana została w technologii SCR (selective catalytic reduction) typu TAIL END, która oznacza zabudowę reaktora DeNOx na „zimnych", czystych spalinach między instalacją IOS a kominem. Zaletą jest pełna trwałość katalizatora, aż do jego technologicznego zużycia oraz brak tworzenia się ABS z powodu niskiej zawartości tlenków siarki w spalinach i prawie całkowite ich odpylenie. Wymaga jednak podgrzania spalin do temperatury prowadzenia procesu odazotowania. Instalacja odazotowania spalin została wybudowana między instalacją odsiarczania a kominem.

Prace projektowe oraz generalny wykonawca

Budowa instalacji DENOX w Skawinie rozpoczęła się w październiku 2017 roku, a generalnym wykonawcą było konsorcjum firm SBB Energy S.A. (Lider Konsorcjum) i ČEZ Energetické Služby, s.r.o. (Członek Konsorcjum).

Pierwsza nitka i część wspólna instalacji została przekazana do eksploatacji w sierpniu 2019. Rozruchu instalacji drugiej nitki, rozpoczął się w październiku 2019r., a zakończył przystąpieniem przez Wykonawcę do 720h ruchu odbiorowego w grudniu 2019r. W trakcie ruchu odbiorowego zostało potwierdzone osiągnięcie przez Wykonawcę parametrów przez niego gwarantowanych, w tym między innymi redukcji NOx w spalinach do poziomu poniżej 150mg/Nm³. CEZ Skawina otrzymała Pozwolenie na Użytkowanie Instalacji. Tym samym, potwierdzona została pełna gotowość elektrowni CEZ Skawina na wejście zaostrzonych norm w sprawie emisji przemysłowych wynikających zarówno z Dyrektywy IED jak i konkluzji BAT. Druga nitka instalacji przekazana została do eksploatacji w 2020 r.

Instalacja zapewnia obniżenie emisji NOx w spalinach do poziomu poniżej 150mg/Nm³ dla potrzeb jednego kotła OP-230 oraz czterech kotłów OP-210M.

Ponadto instalacja została wyposażona w unikalny system podgrzewu spalin za pomocą pary oraz system odzysku ciepła ze spalin po procesowych i wykorzystanie go do podgrzewu wody ciepłowniczej.