Poziom zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce oraz na Śląsku już na początku listopada był dość wysoki. Można się go poważnie obawiać – według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia pt. „Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce” to właśnie smog był główną przyczyną umieralności w Polsce w 2017 roku. Jak podaje NFZ, w 2017 roku liczba zgonów wyniosła 405,6 tys. i podniosła się o 3,77 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. W styczniu 2017 roku zmarło aż o 23,5 proc. więcej osób niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.
Kiepska jakość powietrza szczególnie groźna
Dane NFZ są alarmujące – smog szkodzi. Zawarte w nim substancje są silnie toksyczne, zwiększają ryzyko pojawienia się nowotworów a także chorób układu oddechowego czy odpornościowego. Wśród objawów świadczących o obecności smogu są problemy z oddychaniem czy złe samopoczucie. Długotrwałe narażenie na kontakt ze smogiem zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Kiedy jakość powietrza jest zła, najlepiej ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz. Szczególnie dzieci, osoby starsze oraz ciężarne kobiety powinny unikać w tym czasie opuszczania domu.
Zła sława pieców
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja. Jej źródłem są spaliny przedostające się do atmosfery z kotłów i pieców na paliwa stałe. Wpływ na pogorszenie sytuacji ma także spalanie kiepskiej jakości węgla w niespełniających norm emisji spalin piecach, które służą do ogrzewania domów i kamienic. Sytuację dodatkowo pogarsza, na szczęście zdecydowanie malejąca, liczba osób spalających w nich dosłownie wszystko – nie tylko miał i muł, ale także zwykłe śmieci.
Ciepło sieciowe sposobem na pozbycie się smogu
Jednym z najważniejszych działań na rzecz poprawy powietrza, którym oddychamy, jest wymiana pieców węglowych na ciepło z miejskiej sieci. To najprostszy i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania pomieszczeń.
– CEZ Skawina oferuje możliwość wsparcia finansowego dla inwestorów chcących przyłączyć się do sieci cieplnej oraz proponuje mieszkańcom podłączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego m.in. poprzez program „Ciepło dla Krakowa” – mówi Dariusz Łapiński, Manager ds. Rozwoju Rynku Ciepła w CEZ Skawina. - W ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji CEZ Skawina podpisała z MPEC Kraków oraz Urzędem Miasta i Gminy Skawina Porozumienie, dzięki któremu mieszkańcy Skawiny mają możliwość skorzystania z takiego samego dofinansowania inwestycji, jakie mieli mieszkańcy Krakowa.
– Program Ograniczenia Niskiej Emisji już od kilku lat funkcjonuje w Krakowie, przyczyniając się, poprzez system dotacji finansowych, do ograniczenia liczby pieców węglowych. Tylko w latach 2013-2016 w ramach programu podłączono do sieci cieplnej 350 budynków, co przyczyniło się do likwidacji 4251 palenisk węglowych – dodaje Dariusz Łapiński.