Dzień z energią w biskupieckich podstawówkach

Niemal pół tysiąca najmłodszych uczniów szkół podstawowych z gminy Biskupiec wzięło udział w wyjątkowych pokazach naukowych, dzięki którym dzieci na własne oczy przekonały się, skąd bierze się prąd, a także dlaczego warto oszczędzać energię.

Na początku października uczniowie zerówek, pierwszych, drugich i trzecich klas pięciu szkół podstawowych z Biskupca, Kobułt i Czerwonki spotkali się z postaciami Ekoprofesorka i Spalinojadka, którzy na ich oczach toczyli spór - czy i jak oszczędzać energię. Przy okazji dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstaje energia i jakie mogą być skutki nieoszczędnego korzystania z prądu. W czasie spotkania nie zabrakło stoisk warsztatowych, na których dzieci same budowały ekobaterię z ziemniaka i projektowały własną farmę wiatrową. A wszystko to było okraszone dużą dawką humoru.

Niezwykła podróż do krainy energii to efekt współpracy pomiędzy gminą a firmą CEZ ESCO Polska, która w tym roku przeprowadziła termomodernizację w pięciu szkołach na terenie gminy Biskupiec. „Dzięki naszej inwestycji, która oprócz termomodernizacji, obejmowała również modernizację oświetlenia i montaż paneli fotowoltaicznych, zużycie energii w szkołach spadnie o ponad 50%, przynosząc znaczne oszczędności w budżecie gminy. Chcieliśmy pokazać najmłodszym mieszkańcom Biskupca, że również oni mogą przyczynić się do tego, że w ich domach czy szkole, zużyte zostanie mniej energii. Cieszę się, że nietradycyjny sposób, w jaki przekazaliśmy te ważne treści, spotkał się z ich entuzjazmem i żywym odbiorem. Mam nadzieję, że spotkanie pobudziło ciekawość, a przede wszystkim zachęciło do oszczędzania energii. " - mówi Jaromír Pečonka, prezes zarządu CEZ ESCO Polska.

„Cieszę się, że CEZ ESCO Polska zdecydowała się na przeprowadzanie w naszych szkołach warsztatów dotyczących energii i jej oszczędzania. To ważne, żeby już najmłodsi mieli świadomość tego, że zmniejszanie zużycia prądu oraz ciepła korzystnie wpływa nie tylko na rachunki, ale też na czystość powietrza, jakim oddychamy. Niejednokrotnie bowiem to właśnie dzieci edukują w tym zakresie dorosłych, przekazując im to, czego dowiedzą się w szkołach. Dlatego im częściej i więcej będziemy mówić uczniom o sposobach oszczędzania energii, tym lepiej dla nas wszystkich" - dodaje Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca, który objął wydarzenie swoim patronatem.

Dzień z energią w biskupieckich podstawówkach to wydarzenie, które początkuje cały cykl. Firma CEZ ESCO Polska będzie organizowała podobne warsztaty także w innych szkołach, w których realizuje inwestycje zmniejszające zużycie energii.

Opublikowany
18
Październik 2018